اخبار علمی و فضای مجازی اخبار علمی ، فضای مجازی ، فیزیک ، ریاضی ، تحقیقات tag:http://www.nokhab.ir 2020-11-25T07:02:52+01:00 mihanblog.com هوش مصنوعی چیست؟ 2019-11-06T06:06:06+01:00 2019-11-06T06:06:06+01:00 tag:http://www.nokhab.ir/post/2 مدیر سایت اظهار کرد: بحث هوش مصنوعی همانطور که از این عبارت پیداست ترکیب دو واژه هوش و مصنوعی است. واژه مصنوعی را در برابر یک پدیده طبیعی مطرح می‌کنیم پس در ابتدا باید به این نتیجه برسیم که یک هوش طبیعی در مقابل هوشی که با صفت مصنوعی تعریف شده است وجود دارد. مدیر پژوهش‌های بنیاد پروفسور حسابی گفت: نکته مهم در این تعریف این است که خیلی از واژه‌ها در حوزه علم و دیگر حوزه‌هایی که بشر با آن‌ها در ارتباط است قابل تعریف نیستند و تعاریف موجود تعاریف نسبی است. از جمله این واژه‌ها و عبارات که در مدیر پژوهش‌های بنیاد پروفسور حسابی گفت: نکته مهم در این تعریف این است که خیلی از واژه‌ها در حوزه علم و دیگر حوزه‌هایی که بشر با آن‌ها در ارتباط است قابل تعریف نیستند و تعاریف موجود تعاریف نسبی است. از جمله این واژه‌ها و عبارات که در بحث علوم شناختی بسیار پیدا می‌شود همین عبارت هوش مصنوعی است.

قسیمی افزود: تعریف دقیقی که دانشمندان و کارشناسان در مورد آن اتفاق نظر داشته باشند وجود ندارد. یک تعریفی نسبی وجود دارد که هوش را توانایی یا توانمندی انجام عملکرد‌های شناختی مثل یادگیری، استدلال، حل مسئله و مشابه این‌ها معرفی می‌کند به عبارت دیگر ما یک موجود طبیعی یا مصنوعی را هنگامی باهوش یا هوشمند می‌دانیم که این توانایی را داشته باشد. هوش مصنوعی با توجه به صفت مصنوعی آن به سیستم‌ها یا ماشین‌هایی بر می‌گردد که می‌توانند عملکردی مشابه انسان در زمینه‌های مذکور (یادگیری، استدلال و ...) به صورت خودکار و مستقل از انسان داشته باشند. در این صورت می‌توانیم بگوییم که یک سیستم یا ماشین دارای هوش و هوشمند می‌باشد و چون از ماشین صحبت می‌کنیم صفت مصنوعی را بر آن اطلاق می‌کنیم.

چگونه ارتباط هوش مصنوعی با علوم شناختی برقرار شد؟

این عضو عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و معماری در ادامه بیان کرد: برای بیان ارتباط هوش مصنوعی با علوم شناختی ابتدا باید یک تاریخچه کوتاه در این مورد بیان کرد. تا اواخر قرن ۱۹ میلادی علوم خیلی همگرا بودند و این همگرایی در شرق بسیار بیشتر بود. از اواخر این قرن و اوایل قرن بیستم جداسازی علوم در حوزه‌های مختلف شدت یافت. به این مفهوم که علوم به صورت تخصصی (ستاره شناسی، فیزیک، اقتصاد و ...) در آمدند و هر یک در حوزه خاص و مستقل از بقیه علوم مطرح شدند. این واگرایی تا دهه ۱۹۵۰ به شدت خود را نشان داد و از آن به بعد موارد و مسائلی مطرح و ایجاد شد که نشان داد این واگرایی‌ها ممکن است نتواند تمام حق مطلب را در مورد توضیح، توجیه و اجرای فریند‌های پژوهشی مرتبط با یک دانش خاص انجام دهد. به این دلیل دوباره نوعی همگرایی بین برخی علوم بوجود آمد.

واگرایی علوم نقص‌هایی را به وجود آورد

قسیمی گفت: به عبارت دیگر، با واگرایی علوم نقصی به وجود آمد که دانش و رشته‌های موجود به دلیل استقلال از یکدیگر نمی‌توانستند آن را برطرف کنند. از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی یعنی سال‌های ۱۹۷۳ - ۱۹۷۴ با توسعه بحث هوش مصنوعی این اتفاق بیشتر از پیش خود را نشان داد. دیده شد که صرف توجه به یک دانش خاص برای پیشرفت آن دانش نمی‌تواند ما را به نتیجه برساند. هوش مصنوعی و هوش از مباحثی بود که یک دانش خاص نمی‌توانست آن را پیش ببرد و به نتیجه برساند و هوش بیشتر در حوزه پزشکی و روانشناسی مطرح می‌شد تا اینکه در حوزه‌های فیزیک و برق و ... مطرح شود.

مدیر پژوهش‌های بنیاد پروفسور حسابی گفت: از طرف دیگر توسعه علوم کامپیوتر، الکترونیک، مخابرات و ارتباطات باعث شد که توانمندی ماشین‌ها افزایش یابد و این افزایش توانمندی در پردازش اطلاعات و عملا افزایش هوشمندی، منجر به ایجاد تمایل برای ورد به حوزه هوش شد و از آنجا که کارشناسان و فعالان حوزه کامپیوتر یا الکترونیک اطلاعاتی در حوزه هوش نداشتند، ضرورت مراجعه به روانشناسان، پزشکان و نوروساینتیست‌ها به منظور دریافت اطلاعات و پیشبرد کاربوجود آمد. از این رو، در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی به این جمع بندی در دانش دنیا رسیدند که لازم است پل‌های ارتباطی بین علوم مختلف که به شدت واگرا شده بودند دوباره برقرار شود تا خلا‌ها و جدایی‌هایی که بین حوزه‌های مختلف ایجاد شده بود، پر شود و بتوانند از همدیگر استفاده کنند.

یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد علوم شناختی از بین بردن خلا‌های بین علوم مختلف است

قسیمی افزود: باید گفت که در واقع علوم شناختی به هوش مصنوعی کمک خواهد کرد تا ماشین‌های بهتر و تکنولوژی‌های پیشرفته تری بسازیم در حالی که هم اکنون مسیر برعکس است یعنی هوش مصنوعی برای کمک به علوم شناختی طراحی نشده است. البته این دیدگاهی کاربردی و ناظر بر نتیجه می‌باشد. از طرفی علوم شناختی مجموعه‌ای است از دانش‌ها که کنار یکدیگر جمع شده اند و جمع شدن این علوم می‌تواند این قابلیت را دراختیار هوش مصنوعی قرار دهد که این خلا‌ها و افتراقاتی که بین علوم مختلف بودجود آمده بود را تا حدی پر کند. هر چند که به صورت کامل نمی‌تواند این خلا‌ها را پر کند، ولی یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد علوم شناختی همین موضوع است.

انتهای پیام/

]]>
رهایی از سرفه با طب سنتی 2019-11-06T06:05:23+01:00 2019-11-06T06:05:23+01:00 tag:http://www.nokhab.ir/post/1 مدیر سایت درباره سرفه اظهار کرد: سرفه نوعی مکانیسم دفاعی بدن است که از سیستم دستگاه تنفسی محافظت و به خروج ترشحات و خلط‌های موجود در ریه و گلو کمک می‌کند.   عوامل موثر در بروز سرفه او بیان کرد: ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آسم، ناراحتی‌های ریوی، پنومونی و اختلالات قلبی و عروقی در بروز سرفه موثر هستند. برخی اوقات واکنش‌های آلرژیکی که بر اثر گرد و غبار یا استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان ایجاد می‌شود هم در ایجاد سرفه نقش دارند. سرفه همچنین می‌تواند ناشی از سرفه اظهار کرد: سرفه نوعی مکانیسم دفاعی بدن است که از سیستم دستگاه تنفسی محافظت و به خروج ترشحات و خلط‌های موجود در ریه و گلو کمک می‌کند.

 

رهایی از سرفه با طب سنتی

عوامل موثر در بروز سرفه

او بیان کرد: ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آسم، ناراحتی‌های ریوی، پنومونی و اختلالات قلبی و عروقی در بروز سرفه موثر هستند. برخی اوقات واکنش‌های آلرژیکی که بر اثر گرد و غبار یا استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان ایجاد می‌شود هم در ایجاد سرفه نقش دارند. سرفه همچنین می‌تواند ناشی از آلرژی‌های فصلی، تنگی نفس و گیر کردن غذا در گلو باشد. در تعدادی از موارد هم سرفه بر اثر ورزش کردن در هوای سرد رخ می‌دهد یا ناشی از عوارض مصرف برخی داروهاست.

رهایی از سرفه با طب سنتی

عظمایی افزود: سرفه‌ها به سه دسته خشک، خلط‌دار و آلرژیکی تقسیم بندی می‌شوند. به طور کلی برای تشخیص نوع سرفه و درمان بهتر مراجعه به پزشک یا متخصص ریه ضروری است، اما برخی راهکار‌های طب سنتی هم به درمان سرفه کمک می‌کنند.


بیشتر بخوانید: رژیم غذایی گیاه‌خواری؛ خوب یا بد؟!


این محقق و پژوهشگر طب سنتی تاکید کرد: اگر سرفه خشک باشد برای رفع این مشکل باید به نسبت مساوی از هر یک از گیاهان قدومه‌شیرازی، گل پنیرک، گل ختمی، بارهنگ، صمغ عربی، گل بنفشه و آویشن را با هم ترکیب و این مخلوط را پودر کنیم، سپس یک قاشق مرباخوری از ترکیب پودر شده را در یک لیوان آب جوش بریزیم و موقع مصرف عسل را به این ترکیب اضافه و آن را جرعه جرعه میل کنیم.

او تصریح کرد: افرادی که به سرفه‌های خلط دار دچار هستند، برای برطرف شدن مشکلشان باید هر یک از گیاهان آویشن شیرازی، پونه کوهی، گل زوفا، اسطوخودوس و گل بنفشه را به نسبت مساوی با هم ترکیب یک قاشق غذاخوری از مخلوط نیم کوب شده یا یک قاشق مرباخوری از ترکیب پودر شده را به همراه  چهار لیوان آب در قوری بریزند سپس صبر کنند تا این مخلوط دَم بکشد. این دمنوش باید در طول روز به همراه عسل میل شود.


بیشتر بخوانید: خستگی را با چند راهکار طبیعی از تن به در کنید


عظمایی گفت: دمنوش‌هایی مانند زنجبیل، عناب، دارچین، گل بنفشه، پرسیاوشان، زردچوبه با عسل، نعناع، مرزنجوش و بابونه در رفع سرفه موثر هستند از سایر خوراکی‌های مفید برای بهبود سرفه می‌توان به آب پیاز، شلغم و سیر پخته شده، نشاسته و چهارتخمه (ترکیبی از بِه‌دانه، سپستان، بارهنگ و قدومه شیرازی) اشاره کرد. غرغره دهان با محلول آب ولرم و نمک هم نقش موثری در درمان سرفه دارد.

رهایی از سرفه با طب سنتی

بخور‌های مفید برای درمان سرفه

این محقق و پژوهشگر طب سنتی اظهار کرد: افرادی که به سرفه دچار هستند برای رفع مشکل خود می‌توانند هر یک از گیاهان آویشن شیرازی، پونه کوهی، بابونه، اکالیپتوس و تخم گشنیز را به نسبت مساوی با هم ترکیب کنند و این مخلوط را بخور دهند. میوه‌ها و سبزی‌هایی که سرشار از ویتامین C هستند هم به بهبود سرفه کمک می‌کنند. برای رفع سرفه می‌توان میوه سیب یا آب میوه‌های دیگر مانند پرتقال، لیمو ترش و لیمو شیرین را به همراه عسل میل کرد. افرادی که سرفه می‌کنند، باید از مصرف غذا‌های چرب، سرخ شده، ساندویچی و شیرینی‌های قنادی پرهیز کنند.

رهایی از سرفه با طب سنتی

او یادآوری کرد: به طور کلی گیاهانی که برای درمان سرفه مفید هستند به بهبود سرماخوردگی هم کمک می‌کنند. مبتلایان به سرفه‌های آلرژیکی هم برای برطرف شدن مشکل خود می‌توانند هر یک از گیاهان بابونه، گل بنفشه، گل پنیرک، گل ختمی و تخم گشنیز را به نسبت مساوی با هم ترکیب کنند سپس یک قاشق مرباخوری از مخلوط پودر شده را در یک لیوان آب جوش بریزند و موقع مصرف عسل را به این مخلوط اضافه و آن را جرعه جرعه میل کنند.

انتهای پیام/

]]>